SELECTED AND WAITLISTED CANDIDATES M.TECH. PROGRAMME AY 2020-21 AT IIT ROPAR.

LIST OF THE SELECTED AND WAITLISTED CANDIDATES IN THE  SPOT ROUND FOR ADMISSION TO M.TECH. PROGRAMME IN THE ACADEMIC YEAR 2020-21 AT  IIT ROPAR.

M.TECH.  ELECTRICAL ENGINEERING:  SPECIALIZATION MICROELECTRONICS AND VLSI DESIGN

LIST OF SELECTED CANDIDATES

SR NO

GATE REGN.NO.

Applicant Name

Offered Category

1

EC20S45016067

SATYENDRA VERMA

OBC

WAITING LIST

1

EC20S41411150

PIYUSH RANJAN

OBC

M.TECH ELECTRICAL ENGINEERING : SPECIALIZATION IN COMMUNICATION AND SIGNAL PROCESSING

LIST OF SELECTED CANDIDATES

SR NO

GATE REGN.NO.

Applicant Name

Offered Category

1

EC20S44014754

SONALIKA

GEN

WAITING LIST

1

EC20S42030259

OMKAR GIRISH RATNAPARKHI

GEN

       

M.TECH ARTIFICIAL INTELLIGENCE

LIST OF SELECTED CANDIDATES

SR NO

GATE REGN.NO.

Applicant Name

Offered Category

1

CS18S35020272

ANKITA SINGH

GEN

2

CS20S68035090

SANCHIT KUMAR

OBC

3

CS20S64028199

AKASH GHOSH

OBC

WAITING LIST

1

CS20S63007079

AKSHAY KUMAR DIXIT

GEN

2

CS20S68010468

GAURAV JOSHI

GEN

2

CS20S61404980

MAHIDHAR BUDDHA

OBC

3

CS20S63035049

SHIVAM KUMAR

OBC

 

M.TECH MECHANICAL ENGINEERING: SPECILIZATION MECHANICS & DESIGN

LIST OF SELECTED CANDIDATES

SR NO

GATE REGN.NO.

Applicant Name

Offered Category

1

ME20S22033112

Piyush Pradip Upkare

GEN

WAITING LIST

1

ME20S23028567

MANISH GOYAL

GEN

       
       
       

M.TECH IN MECHANICAL ENGINEERING : SPECIALIZATION  THERMAL ENGINEERING

LIST OF SELECTED CANDIDATES

SR NO

GATE REGN.NO.

APPLICANT NAME

OFFERED CATEGORY

1

ME20S23028567

MANISH GOYAL

GEN

WAITING LIST

1

ME19S23031870

PAWAN INDOLIA

GEN

2

     
       
       
       

M.Tech COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING 

LIST OF SELECTED CANDIDATES

SR NO

GATE REGN.NO.

Applicant Name

Offered Category

1

CS18S35020272

ANKITA SINGH

GEN

2

CS20S63007079

AKSHAY KUMAR DIXIT

GEN

3

CS20S68010468

GAURAV JOSHI

GEN

4

CS20S64028199

AKASH GHOSH

OBC

5

CS20S68017088

ANAMIKA

SC

WAITING LIST

1

CS20S63025316

AYUSHI JAIN

GEN

2

CS20S63030030

VISHAL CHAUDHARY

GEN

3

CS20S66034059

SWATIK SAHOO

OBC

4

CS19S32082727

WAGHMARE RAHUL SANTRAM

SC

       
       
       

M.TECH  MECHANICAL ENGINEERING SPECIALIZATION  MANUFACTURING ENGINEERING

LIST OF SELECTED CANDIDATES

SR NO

GATE REGN.NO.

APPLICANT NAME

OFFERED CATEGORY

1

ME20S24005218

SHYAMALIM SAIKIA

GEN

2

ME20S18005197

RAKESH CHOUBEY

           GEN

WAITING LIST

1

ME18S13028022

SACHIN VERMA

GEN

       

M.Tech CIVIL ENGINEERING Specialization Water Resources and Environment

LIST OF SELECTED CANDIDATES

SR NO

GATE REGN.NO.

APPLICANT NAME

OFFERED CATEGORY

1

CE19S86030340

AJAY KUMAR DAS

SC

WAITNG LIST

1

CE20S75009090

SHUBHA BAMNEY

SC